Köpük Tedavisi ( Skleroterapi )
Bu işlemde damar içine enjekte edilen sklerozan ( damarı bozucu, büzücü ) bir ajan ile damarın duvar yapısı bozularak kapanması amaçlanır. 1-3 mm çapındaki damarlarda başarılı sonuçlar elde edilebilir. Yıllar içerisinde bir çok kimyasal ajan kullanılmış olmakla birlikte günümüzde polidocanol en yaygın kullanım alanı bulmuş ajandır. İşlem çok ince bir iğne yardımı ile kılcal/retiküler ağı besleyen damara enjeksiyon yapılmasından ibarettir. Sklerozana maruz kalan damarda bozulma ve sonrasında kapanma sağlanır. Enjeksiyon sonrası uygulanan yüzeye geçici bir baskı uygulanır. İşlem sonrası işlem yapılan damar ağında kabarma görülür. Bu olağan bir durumdur.  
Kapanma enjeksiyon sonrası hemen gerçekleşmez. Uygulama yapılan damar ağında ortalama kaybolma süresi 2 ile 8 hafta arasındadır. Büzülerek kapanan damar içerisinden artık kan geçmediğinden görünmez hale gelir.
   

VaricoseVeins_1500x10002.jpg

İşlemin her seansı yaklaşık 10 dakika sürmektedir, kullanılan ajanı minimumda tutmak ve işlem yapılan alanı küçük tutmak uzun vadede işlemin başarısını artırdığı gibi lokal veya sistemik reaksiyon oluşma riskini de azaltmaktadır. İşlem aralıkları genellikle 1 haftadır. İşlem sonrası hastanın işlem yapılan bacağına kompresyon bandajı uygulanır ve minimum 15 dakika yürümesi sağlanır. Ertesi gün bandajın açılması ve varis çorabının giyilmesi istenir. İşlem sonrası en az 3 gün süre ile banyo hariç hiç çıkarmadan, ideali 3 hafta süre ile giyilecek orta basınçlı (25-30 mmHg, Class 2) bir varis çorabı, işlemin başarısını ve tekrar müdahele gereğini oldukça azaltacaktır. Başarılı bir kompresyon uygulaması ile işlemin ilk seferde başarı şansı %80-90 lara kadar çıkmaktadır.  Sonuç alınamayan durumlarda aynı bölgeye işlemi  tekrarlamak mümkündür. 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom